W moim doświadczeniu, coraz więcej właścicieli domów, którzy wcześniej korzystali z kotłów na paliwo stałe, decyduje się na instalację nowoczesnych pomp ciepła lub kotłów na gaz. Ta zmiana jest podyktowana wieloma czynnikami, w tym dążeniem do większej efektywności energetycznej, obniżenia kosztów eksploatacji, a także troską o środowisko.

Podczas takiej modernizacji, kanały spalinowe, które wcześniej były niezbędne do odprowadzania spalin z kotłów na paliwo stałe, stają się zupełnie zbędne. Ale zamiast o nich zapominać, coraz częściej właściciele domów decydują się na ich ponowne wykorzystanie, ale w zupełnie innym celu.

Te wcześniej niezbędne elementy instalacji mogą teraz służyć jako integralna część nowoczesnych systemów wentylacyjnych. Wykorzystanie istniejących kanałów spalinowych do celów wentylacji pozwala na znaczne oszczędności, zarówno pod względem czasu, jak i kosztów, które byłyby związane z instalacją nowych przewodów. Ponadto, taka przeróbka jest również bardziej przyjazna dla środowiska, gdyż ogranicza ilość generowanego odpadu.

W ten sposób, modernizacja systemów grzewczych nie tylko przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynków, ale również pozwala na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jakie prace należy wykonać w celu przystosowania komina spalinowego na kanał wentylacyjny? Przystosowanie komina spalinowego do funkcji kanału wentylacyjnego wymaga wykonania kilku kluczowych prac:

 1. Oczyszczenie kanału kominowego: Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, kanał kominowy musi być dokładnie oczyszczony. W tym celu można użyć specjalnych szczotek lub urządzeń mechanicznych. Celem jest usunięcie wszelkich resztek spalin, sadzy czy innych zanieczyszczeń. Jedną z zalecanych metod oczyszczania komina jest frezowanie komina.
 2. Zastosowanie wkładów kominowych: Istnieje kilka typów wkładów kominowych, które są użyte do przystosowania komina spalinowego do funkcji wentylacyjnej. Wkłady kominowe wykonane są z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, ceramika czy specjalne wkłady pompowane. Wybór odpowiedniego wkładu zależy od specyfiki danego komina i wymagań dotyczących systemu wentylacyjnego.
 3. Montaż wkładu kominowego: Wkład kominowy jest instalowany w kominie, zaczynając od góry. W przypadku wkładów pompowanych, proces ten polega na opuszczeniu wkładu do kanału kominowego w postaci taśmy, a następnie napompowaniu go sprężonym powietrzem, co powoduje rozpęcznienie wkładu. W przypadku wkładów stalowych lub ceramicznych, proces montażu może być bardziej skomplikowany i wymagać dodatkowych prac, takich jak rozkucie szachtu komina.
 4. Uszczelnienie kominów: W przypadku niektórych technik, takich jak szlamowanie kominów, frezowanie kominów, proces ten polega na wypełnieniu brakujących fug, cegieł oraz ewentualnych pęknięć w ściankach komina specjalną zaprawą silikatową odporną na wysokie temperatury.
 5. Kontrola i testowanie: Po zakończeniu prac, komin powinien być sprawdzony pod kątem szczelności i poprawności wykonania prac. Może to obejmować testy ciśnieniowe, kontrolę wizualną czy testy dymowe.

Każda praca związana z kominem powinna być wykonana przez doświadczonego fachowca, ze względu na bezpieczeństwo i zgodność z przepisami budowlanymi. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, zadzwoń: 784 007 450

Czy można dostosować przewody spalinowe na kanały wentylacyjne dla systemów rekuperacji?

Tak, przewody spalinowe mogą być dostosowane do funkcji kanałów wentylacyjnych dla systemów rekuperacji, ale proces ten wymaga odpowiednich prac i spełnienia pewnych warunków.

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z budynku i wykorzystywania go do podgrzewania świeżego powietrza zewnętrznego, które jest doprowadzane do wnętrza. Dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku, a także poprawa jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Przewody systemu rekuperacyjnego można umieścić w kominach spalinowych, co jest często praktykowane podczas modernizacji systemów grzewczych w budynkach. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie istniejącej infrastruktury budynku i uniknięcie konieczności montażu dodatkowych przewodów.

Jednakże, przed przystąpieniem do instalacji przewodów rekuperacyjnych w kominach spalinowych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie tych kominów. W szczególności, przewody spalinowe muszą zostać poddane procesowi frezowania komina.

Frezowanie komina to proces mechanicnego czyszczenia ścianek komina, który pozwala na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak sadza, resztki spalin czy inne osady. Jest to niezbędne, aby zapewnić odpowiednią przepustowość dla przewodów rekuperacyjnych i zapobiec ewentualnym problemom z przepływem powietrza.

Po przeprowadzeniu frezowania, przewody rekuperacyjne są bezpiecznie zamontowane w kominach spalinowych, a system rekuperacji działa efektywnie, zapewniając komfort termiczny i świeże powietrze w całym budynku.

Standardowymi rozwiązaniami w domowej rekuperacji są kanały spiralnie zwijane sztywne typu spiro oraz kanały elastyczne – flexy, jednak coraz większą popularność zdobywają elastyczne kanały z tworzywa sztucznego do dystrybucji powietrza.

Elastyczne, okrągłe przewody wentylacyjne FLX wykonane z wysokiej jakości tworzywa PE (polietylenu o dużej gęstości – HDPE) do rekuperacyjnych systemów wentylacyjnych, dzięki małej średnicy – dostępne średnice 63, 75 i 90 mm – pozwalają ukryć instalację w warstwie izolacji stropu, wylewkach, lub sufitach podwieszanych.

Przewody te charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną i szczelnością, a zewnętrzne karbowanie (falowanie) przewodu nadaje dużą elastyczność przez co montaż jest niezwykle prosty w wykonaniu. Warstwa wewnętrzna przewodów elastycznych FLX jest gładka dzięki czemu opory przepływu powietrza są niskie.

Dlaczego warto adaptować stare kominy na kanały wentylacyjne? Adaptacja starych przewodów kominowych na kanały wentylacyjne dla systemów rekuperacji przynosi wiele korzyści, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Oto niektóre z nich:

 1. Oszczędność kosztów: Wykorzystanie istniejących przewodów kominowych eliminuje potrzebę instalowania nowych kanałów wentylacyjnych, co może znacznie obniżyć koszty związane z instalacją systemu rekuperacji.
 2. Oszczędność czasu: Prace związane z adaptacją istniejących przewodów są zazwyczaj szybsze i mniej skomplikowane niż montaż nowych kanałów wentylacyjnych, co skraca czas potrzebny na instalację systemu rekuperacji.
 3. Minimalizacja ingerencji w strukturę budynku: Wykorzystanie istniejących przewodów kominowych pozwala na uniknięcie niepotrzebnych prac budowlanych, takich jak wiercenie otworów czy rozbijanie ścian, co jest szczególnie ważne w przypadku budynków zabytkowych czy o wysokiej wartości architektonicznej.
 4. Zmniejszenie ilości odpadów budowlanych: Rekuperacja przewodów kominowych zamiast ich demontażu ogranicza ilość generowanych odpadów budowlanych, co jest korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska.
 5. Zwiększenie efektywności energetycznej budynku: Wykorzystanie przewodów kominowych jako kanałów wentylacyjnych dla systemu rekuperacji pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku, co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku i obniżenia kosztów ogrzewania.
 6. Poprawa jakości powietrza wewnątrz budynku: System rekuperacji zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i komfortu mieszkańców.

Adaptacja starych przewodów kominowych na kanały wentylacyjne dla systemów rekuperacji to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozwala na oszczędność kosztów i czasu, ale także przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynku, jakości powietrza wewnątrz, a także zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jednakże, jak wcześniej wspomniano, prace związane z adaptacją przewodów kominowych powinny być wykonane przez doświadczonego fachowca, ze względu na bezpieczeństwo i zgodność z przepisami budowlanymi. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, zadzwoń: 784 007 450

5/5 - (2 votes)
Zadzwoń! Teraz ;-)