Frezowanie kominów potocznie nazywane poszerzaniem lub rozwiercaniem kominów jest stosunkowo nową techniką stosowaną w renowacji przewodów kominowych.

Frezowanie komina
Zapotrzebowanie rynku na tego typu usługi związane jest z koniecznością montażu wkładów kominowych stalowych lub ceramicznych dla nowoczesnych kotłów oraz kominków. Większość nowoczesnych urządzeń grzewczo kominowych ma bardzo dużą wydajność co bezpośrednio przekłada się na obniżenie temperatury spalin. Niska temperatura spalin zaś, powoduję wykraplanie się w przewodzie kominowym mokrego kondensatu . W przypadku kotłów węglowych lub kominków, kondensat ten po zmieszaniu się z sadzą przybiera postać smoły kominowej. Jest to mokra substancja o bardzo intensywnym zapachu, która wnika w ceglane ścianki komina powodując ich niszczenie oraz nasiąkanie wilgocią. Po pewnym czasie smoła kominowa zaczyna przenikać tak głęboko przez cegły, że pojawiają się smolne wykwity na zewnętrznych ścianach komina w mieszkaniu (najczęściej proces ten zaczyna się w pomieszczeniach nie ogrzewanych np.: strych i sukcesywnie schodzi w dół, aż do pomieszczeń mieszkalnych. Jeżeli na Państwa kominie pojawią się brązowe lub czarne plamy, doradzamy skontaktować się ze specjalistami zajmującymi się renowacją przewodów kominowych lub frezowaniem kominów.
Frezowanie kominów (Śląsk , Małopolska) wykonujemy wszystkimi dostępnymi na rynku technikami, tj. wiercenie kominów metodą łańcuchową, frezowanie kominów najnowszą dostępną na rynku techniką diamentową oraz rozwiercanie krzywych kominów specjalną giętką frezarką.
Technika diamentowa jest jedyną skuteczną i zalecaną techniką frezowania kominów pod montaż ceramicznych wkładów kominowych. Przewaga tej techniki nad techniką łańcuchową to:
- po rozwierceniu otrzymujemy idealnie równy oraz prosty otwór na całej długości;
- możliwość wycięcia zbrojeń i prętów stalowych, które bardzo często występują w płytach stropowych;
- możliwość bezpiecznego rozwiercenia komina o wymiarze 14/14cm pod wkład ceramiczny o średnicy wewnętrznej fi 180 ( zewnętrza średnica takiego wkładu ceramicznego to fi 215 ).
Frezowanie komina- etapy pracy:

Frezowanie kominów
1) Przyjazd do klienta celem wykonania pomiarów komina i sprawdzenia możliwości wykonania prac.
Podczas przyjazdu do klienta wykonujemy:
- sprawdzenie przebiegu komina. Komin, który ma być frezowany i ma być w nim zamontowany wkład kominowy ceramiczny lub wkład stalowy (kwaso-żaroodporny) powinien być wybudowany w pionie tzn. bez załamań. Zazwyczaj przed przyjazdem prosimy aby klient dokonał próbnego sprawdzenia. Wykonuje się to poprzez spojrzenie do komina od strony wyczystki przez lusterko. W lusterku powinniśmy zobaczyć odbicie nieba (oczywiście w kominie nie może być dymu).
- sprawdzenie dojścia do komina. Do przewodu kominowego musi być zapewniony dostęp poprzez ławy kominowe (przy dachach stromych) i wyłazy na dach. Jeżeli nie ma dojścia do komina jesteśmy w stanie zamontować nowy wyłaz na dach.
- zmierzenie długości komina. Prace rozliczane są wg długości kanału i klient musi znać dokładną cenę za usługę frezowania komina i montażu wkładu kominowego. Nasza firma nigdy nie zmienia podanych cen na wyższe ze względu np. na utrudnienia powstałe podczas prac. Dużo firm z branży stosuje tą metodę. Na początku podając niższą cenę za usługę, a później np.. doliczając kolejne opłaty za montaż “dodatkowych” elementów komina np. wyczystka komina.
- przygotowanie wyceny renowacji komina ;
- umówienie terminu wykonania prac. Terminowość w Naszej firmie traktujemy bardzo poważnie, dysponujemy rezerwowym sprzętem do frezowania kominów oraz sporą kadrą pracowniczą, co gwarantuje Państwu iż prace zostaną wykonane terminowo a niespodziewane sytuacje- typu: awaria sprzętu lub choroba, nie wpłyną na termin wykonania usługi .
2) Wykonanie prac :

metody frezowania kominów
Całość prac związana z wykonaniem frezowanie komina i montażem wkładu kominowego podzielona jest na dwa etapy:
- Etap 1- to rozwiercenie przewodu kominowego – w zależności od techniki frezowania prace trwają od 1 do 2 dni roboczych. Po zakończeniu frezowania komina opuszczany jest próbnik o docelowej średnicy wkładu kominowego, opuszczenie próbnika na samo do przewodu kominowego gwarantuje nam, że docelowa średnica rozwierconego komina jest równa na całej długości przewodu kominowego. Frezowanie komina wykonujemy na sucho tzn nie lejemy wody do komina. Podczas frezowania kanału używamy własnego źródła energii dzięki czemu nie narażamy Państwa na dodatkowe koszty.
- Etap 2-to montaż wkładu kominowego ceramicznego lub stalowego ( kwaso- żaroodpornego) to 1 dzień roboczy. Nasza firma jako jedna z nielicznych wykonuje podłączenia kotłów węglowych do zamontowanych wkładów kominowych. W cenie całej usługi wliczone są dodatkowe elementy tj: redukcje pod dany wymiar czopucha, rury łączące wkład kominowy z kotłem.
3) Zakończenie prac .
W czasie tego etapu dokonywany jest odbiór prac przez Mistrza Kominiarskiego, odbiór prac przez Inwestora, wydanie dokumentów odbiorowych ( odbiór kominiarski, gwarancja, dokumenty fiskalne ), rozliczenie za wykonaną usługę.
W razie pytań dotyczących frezowania komina zapraszamy do kontaktu. Nasze prace tj. frezowanie kominów wykonujemy na terenie Śląska i Małopolski.