Uszczelnianie kominów , naprawa komina, naprawa kominów
Przewody kominowe ( najlepiej z ceramicznymi wkładami ) mają za zadanie odprowadzić gazy powstałe w wyniku spalania. Jedną z najważniejszych cech jaką powinien posiadać komin, jest jego szczelność. Utrata szczelności przewodu kominowego osłabia ciąg w kominie oraz, co jest najbardziej niebezpieczne, może doprowadzić do wydobywania się dymu do pomieszczeń przez które przebiega komin. Sam, jako Mistrz kominiarski , widziałem zwłoki człowieka, który spał w mieszkaniu przy ścianie kominowej i zatruł się śmiertelnie czadem. Co najciekawsze nieszczelności w ścianie nie były duże, były to raczej pęknięcia tynku i fug między cegłami a doprowadziły do tragedii. W związku z tym jeżeli wyczuwają Państwo zapach dymu w pomieszczeniach mieszkalnych, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistyczną firmą kominiarską, która dokładnie zdiagnozuje Państwa komin pod kątem szczelności.
Dostępne na rynku metody uszczelniania kominów to:
Uszczelnianie i naprawianie kominów techniką szlamowania
Szlamowanie komina to metoda renowacji przewodów kominowych znana i stosowana od lat na terenie kraju oraz w Skandynawii. Metoda ta cieszy się ogromnym powodzeniem ze względu na stosunkowo niskie koszty wykonania uszczelnienia komina oraz na małą inwazyjność przy wykonywaniu prac. Szlamowanie komina można w skrócie opisać jako odśrodkowe wypełnienie ubytków ścianek komina za pomocą specjalnej masy silikatowej.
Metodę tą można stosować do:
- kominy wentylacyjne;
- stare kominy
- zepsute kominy
- kominy do renowacji
- kominy spalinowe pracujące w trybie suchym;
- kominy dymowe opalane paliwami stałymi.
Okres gwarancji na nasze prace to 5 lat.

masa do uszczelniania kominów
Nasza firma wykonuje uszczelnienia kominów silikatową masą kominową Cerkom firmy CERmas
Link do strony producent www.cermaspolska.pl
Ponieważ jest to jedyny producent zaprawy do uszczelniania kominów, który udziela 5 letniej gwarancji na swój produkt.
Montaż ceramicznych wkładów kominowych i alufol
Jedna z najlepszych technik na uszczelnienie komina. Uszczelnienie komina poprzez montaż wkładu kominowego to najbezpieczniejsze rozwiązanie na usunięcie nieszczelności komina, ponieważ po zamontowaniu wkładu kominowego dym nie ma już żadnego kontaktu ze ścianą komina. Dodatkowym najważniejszym atutem tej metody jest to, że uszczelniony w ten sposób komin jest zabezpieczony przed kondensatem wykraplającym się kominie. Metoda szlamowania nie zabezpiecza komina przed tym. Montaż wkładów kominowych ma też swoje ograniczenia, ponieważ zmniejsza dość znacznie przekrój murowanego przewodu kominowego. Np. do komina murowanego wymiarze 14 cm x 14 cm możemy zainstalować wkład o średnicy max fi 130 pod warunkiem, że komin jest idealnie wymurowany – brak nawisów zaprawy i odchyleń od pionu.
Z reguły do takiego komina z trudem jest zainstalować wkład stalowy o średnicy fi 120.
Oczywiście przy kominach spalinowych opalanych gazem taka średnica z reguły wystarczy, ale już przy paleniskach na paliwa stałe to dużo za mało – minimalna średnica komina dymowego to fi 150mm. Przy kominach prostokątnych o wymiarze 14x21cm , 14×27 cm mamy możliwość montowania owalnych wkładów kominowych. W takim przypadku powierzchnie komina mamy większą lecz z doświadczenia wiem, iż takie wkłady szybko zarastają sadzą, ponieważ na krótszym boku mamy tylko wymiar np. fi 110. Nagromadzenie się sadzy o grubości 1 cm zmniejsza krótszy wymiar do 9 cm – a to już powoduje problemy z prawidłowym ciągiem.
Frezowanie komina to usługa remontowa, które generuje sporo brudu oraz gruzu. Musisz mieć świadomość że istnieją firmy sprzątające po remontach, pracach budowlanych oraz zajmują się wywozem gruzu poremontowego.
Sprawdź ofertę takich firm:
Dlatego najwłaściwszym rozwiązaniem przed montażem ceramicznego wkładu kominowego do komina dymowego, jest jego wcześniejsze wyfrezowanie – czyli mechaniczne powiększenie jego średnicy. Po wykonaniu frezowania komina jesteśmy w stanie zamontować wkłady kominowe stalowe o średnicy do fi 200 mm, a ceramiczne o średnicy do fi 180 wewnątrz (średnica zewnętrzna wkłady ceramicznego fi 180 mm to 215 mm).
Gwarancje na wkłady ceramiczne to 15 lat, a na stalowe systemy kominowe z blach nierdzewnych kwasożaroodpornych to 3 lata.
Uszczelnianie kominów pompowanymi wkładami Alufol i Alu-cerfol
Metoda ta sprawdza się przy uszczelnianiu kominów wentylacyjnych oraz spalinowych.
Nie ma możliwości uszczelnienia tą metodą kominów opalanych paliwami stałymi.
Wkłady Alufol doskonale sprawdzają się przy załamanych kominach. Metoda ta jest bardzo mało inwazyjna, lecz także najmniej trwała ze wszystkich wyżej wymienionych metod uszczelnienia kominów.