Kominy są niezbędne do prawidłowego działania systemów grzewczych, takich jak kotłownie zaopatrzone w kocioł na paliwo stałe lub pompę ciepła. Odprowadzają one dym i opary ze spalania z kotła na zewnątrz budynku. W przypadku braku remontów lub braku regularnej konserwacji, kominy mogą ulec zniszczeniu i zatkaniu. To z kolei może prowadzić do zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, ponieważ dym i opary spalania nie będą wyprowadzane na zewnątrz.

Remonty kominów polegają na uszczelnianiu i naprawie istniejącej konstrukcji, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i bezpieczeństwo. Uszczelnianie polega na wymianie lub uzupełnieniu uszkodzonych lub brakujących uszczelek, a także na zabezpieczeniu komina przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Naprawy natomiast obejmują wymianę uszkodzonych elementów, takich jak cegły i zaprawa, a także wzmocnienie i stabilizację konstrukcji.

Remonty kominów są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowe działanie systemów grzewczych, a także zapobiegać potencjalnym zagrożeniom zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.

W niektórych systemach odprowadzania spalin w kotłowni grzewczej można zastosować klapę zwrotną. Klapa zwrotna jest to specjalny element montowany w kominie, który zapobiega cofaniu się spalin do pomieszczenia. Klapa zwrotna jest szczególnie ważna w przypadku systemów grzewczych, które nie są używane regularnie, takich jak kotłownie letnie.

Klapa zwrotna może również być stosowana w przypadku wentylacji mechanicznej, aby zapobiec cofaniu się spalin i zapachów z kotłowni do pomieszczenia. W przypadku systemów grzewczych z kotłem na paliwa stałe, takie jak węgiel lub drewno, klapa zwrotna jest szczególnie ważna, ponieważ tego typu paliwa produkują duże ilości sadzy, która może zatkać komin i uniemożliwić prawidłowe odprowadzanie spalin.

W każdym przypadku ważne jest, aby zastosować odpowiednią klapę zwrotną dostosowaną do rodzaju i mocy systemu grzewczego oraz komina.

Czym naprawia się i uszczelnia stare kominy?

Stare kominy mogą być naprawiane i uszczelniane za pomocą kilku różnych materiałów i technik. Oto kilka najczęściej stosowanych sposobów:

 • Wymiana uszkodzonych elementów: W przypadku uszkodzenia cegieł, zaprawy lub innych elementów komina, może być konieczna ich wymiana. W takim przypadku stosuje się nowe cegły i zaprawę odpowiadające wyglądem i jakością materiałom pierwotnie użytym do budowy komina.
 • Zabezpieczenie przed wilgocią: Wilgoć jest jednym z głównych czynników prowadzących do uszkodzenia komina. Można ją zabezpieczyć stosując impregnaty i powłoki hydroizolacyjne.
 • Uzupełnianie uszczelek: Uszczelki są niezbędne do prawidłowego działania komina i zapobiegania cofaniu się spalin. Jeśli uszczelki są uszkodzone lub brakujące, należy je uzupełnić lub wymienić.
 • Wzmocnienie i stabilizacja konstrukcji: W przypadku starszych kominów, konieczne może być wzmocnienie i stabilizacja ich konstrukcji. Można to zrobić za pomocą specjalnych wzmocnień i dodatkowych elementów mocujących.
remont starego komina
remont starego komina

Wykwity na kominie – jak z tym walczyć?

Wykwity na kominach są częstym problemem, który można usunąć poprzez odpowiednie czyszczenie i konserwację. Oto kilka rodzajów wykwitów, które można zauważyć na kominach:

 • Sadza i nagaru: Sadza i nagar są najczęstszymi rodzajami wykwitów na kominach. Powstają one w wyniku spalania paliw, takich jak węgiel i drewno. Można je usunąć za pomocą specjalistycznych środków czyszczących lub myjki ciśnieniowej.
 • Porosty i grzyby: Porosty i grzyby mogą rosnąć na kominach, zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno. Można je usunąć za pomocą specjalnych środków do czyszczenia grzybów lub mechanicznie, np. szczotką.
 • Osady mineralne: Osady mineralne powstają w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy spalinami a materiałami, z których jest wykonany komin. Mogą one tworzyć nieestetyczne wykwity i utrudniać przepływ spalin. Można je usunąć za pomocą specjalistycznych środków czyszczących.
 • Pleśń i zacieki: Pleśń i zacieki mogą powstawać na kominach w wyniku nieodpowiedniej wentylacji i braku suszenia. Można je usunąć za pomocą specjalnych środków do czyszczenia pleśni i zacieków.

Aby uniknąć powstawania wykwitów, ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja komina. Należy także regularnie kontrolować stan komina i w razie potrzeby przeprowadzać niezbędne naprawy i uszczelnienia.

Kolory wykwitów na kominie zależą od rodzaju powstałych osadów oraz od temperatury i składu spalin. Oto niektóre z najczęstszych kolorów wykwitów na kominach i sposoby ich usuwania:

 • Czarne wykwity: Czarne wykwity to najczęściej sadza i nagar, które powstają w wyniku spalania paliw, takich jak węgiel i drewno. Można je usunąć za pomocą specjalistycznych środków czyszczących lub myjki ciśnieniowej.
 • Białe wykwity: Białe wykwity to osady mineralne, takie jak kamień i sol. Powstają one w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy spalinami a materiałami, z których jest wykonany komin. Można je usunąć za pomocą specjalistycznych środków czyszczących.
 • Zielone wykwity: Zielone wykwity to pleśń i grzyby, które mogą rosnąć na kominach, zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno. Można je usunąć za pomocą specjalnych środków do czyszczenia grzybów lub mechanicznie, np. szczotką.
 • Żółte i brązowe wykwity: Żółte i brązowe wykwity to osady organiczne, takie jak resztki roślinne i liście. Można je usunąć za pomocą myjki ciśnieniowej lub mechanicznie, np. szczotką.

Pamiętaj, że usuwanie wykwitów na kominie powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanego specjalistę, który posiada odpowiednie narzędzia i środki do czyszczenia. Nieodpowiednie usuwanie wykwitów może uszkodzić komin i prowadzić do powstawania dalszych problemów, takich jak zatkanie i uszkodzenie komina.

naprawa i czyszczenia komina - wykwity
naprawa i czyszczenia komina – wykwity

Specjalistyczne środki czyszczące do usuwania wykwitów z komina są dostępne w sklepach budowlanych i sklepach z chemią budowlaną. Oto kilka popularnych rodzajów środków czyszczących do usuwania wykwitów z komina:

 • Środki do usuwania sadzy: Te środki są specjalnie zaprojektowane do usuwania sadzy i nagaru, które powstają w wyniku spalania węgla i drewna. Zawierają często rozpuszczalniki organiczne i detergenty, które rozpuszczają i usuwają osady.
 • Środki do usuwania osadów mineralnych: Te środki są specjalnie zaprojektowane do usuwania osadów mineralnych, takich jak kamień i sol, które powstają w wyniku reakcji chemicznych pomiędzy spalinami a materiałami, z których jest wykonany komin.
 • Środki do usuwania grzybów: Te środki są specjalnie zaprojektowane do usuwania pleśni i grzybów, które mogą rosnąć na kominach, zwłaszcza tam, gdzie jest wilgotno. Zawierają często środki dezynfekujące i fungicydy, które zabijają i usuwają grzyby.
 • Środki do usuwania resztek organicznych: Te środki są specjalnie zaprojektowane do usuwania resztek organicznych, takich jak liście i gałęzie, które mogą znajdować się na kominie. Zawierają często detergenty i rozpuszczalniki, które rozpuszczają i usuwają osady.

Przed użyciem środków czyszczących do komina, należy dokładnie przeczytać i zastosować instrukcje producenta. W przypadku niektórych środków czyszczących może być wymagana ochrona skóry i oczu, a niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla środowiska.

5/5 - (1 vote)
Zadzwoń! Teraz ;-)