Montaż specjalnej listwy dachowej wokół komina jest kluczowym elementem zapewniającym szczelność i trwałość pokrycia dachowego. Proces ten wymaga precyzyjnego dopasowania i uwzględnienia kilku istotnych aspektów:

 1. Kolejność montażu: Rozpoczynając od dolnej części komina, należy umieścić listwę tak, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody. Następnie montuje się listwy boczne, które powinny na siebie nachodzić, tworząc dodatkową barierę przed wodą. Ostatnim etapem jest zamontowanie listwy od tyłu komina, co zapewnia kompleksową ochronę przed czynnikami atmosferycznymi.
 2. Regulacja długości listwy: Długość listwy wystającej poza komin powinna być dostosowana do szerokości komina, zwykle o 20-30 cm dłuższa, aby wystawała z obu stron o 10-15 cm. Jest to ważne, ponieważ zapewnia odpowiednie przyleganie listwy do pokrycia dachowego i umożliwia prawidłowe odprowadzanie wody.
 3. Dopasowanie do materiału pokrycia dachowego: Ważne jest, aby dostosować montaż listwy do specyfiki pokrycia dachowego. Różne materiały, takie jak dachówki, blachodachówka czy papa, wymagają indywidualnego podejścia. Listwa powinna być montowana w taki sposób, aby harmonijnie współgrać z układem pokrycia, nie zakłócając jego estetyki i funkcjonalności.
 4. Zakończenie montażu taśmy: Kluczowe jest, aby taśma kończyła się „za falą”, co oznacza, że powinna być układana zgodnie z kierunkiem spływu wody, a nie przeciwko niemu. Oznacza to, że taśma powinna kończyć się na dolnej stronie fali pokrycia dachowego, nigdy na górnej, co zapobiega ryzyku podsiąkania wody pod pokrycie.
 5. Szczegółowe wykończenie: Należy zwrócić uwagę na dokładne przyleganie listwy do powierzchni dachu i komina. Wszelkie szczeliny czy nierówności mogą prowadzić do przecieków. W niektórych przypadkach konieczne może być użycie dodatkowych uszczelniaczy lub taśm uszczelniających.
 6. Kontrola i konserwacja: Po zamontowaniu listwy dachowej wokół komina, ważne jest regularne sprawdzanie jej stanu. Ekspozycja na warunki atmosferyczne może powodować stopniowe zużycie materiału, dlatego regularna kontrola i konserwacja są kluczowe dla utrzymania długotrwałej szczelności i bezpieczeństwa dachu.
Uszczelnienie komina taśmą dachową - Śląsk
Uszczelnienie komina taśmą dachową – Śląsk

Założenie dotyczące precyzyjnego zagięcia i umiejscowienia listwy dachowej wokół komina ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szczelności i estetyki dachu. Poniżej kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy montażu listwy:

 1. Miejsce zagięcia listwy: Zagięcie listwy na boku komina powinno być dokładnie dopasowane do kształtu i kąta nachylenia dachu. To zagięcie jest istotne, ponieważ zapewnia, że listwa będzie skutecznie odprowadzać wodę z dachu, nie pozwalając jej na przedostanie się do przestrzeni pod dachówkami.
 2. Dopasowanie do kształtu dachówki: Listwa powinna być ukształtowana tak, aby jak najlepiej przylegać do powierzchni dachówki. To zapewnia nie tylko lepszą szczelność, ale również estetyczny wygląd. Należy dostosować kształt listwy do rodzaju użytych dachówek, aby zapewnić optymalne przyleganie.
 3. Przyleganie do komina: Listwa musi być dobrze przylegać do powierzchni komina, co zapobiega przedostawaniu się wody i wilgoci do wnętrza budynku. Ważne jest, aby listwa była odpowiednio zabezpieczona i uszczelniona w miejscach styku z kominem.
 4. Wysokość krawędzi listwy: Idealnie, krawędzie listwy na kominie powinny znajdować się na tej samej wysokości względem płaszczyzny dachu. To nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności, ponieważ równomiernie rozmieszczone krawędzie zapewniają lepsze odprowadzanie wody i równomierny rozkład nacisku listwy na dachówki.
 5. Technika montażu: Należy zwrócić uwagę na technikę montażu listwy. Używanie odpowiednich narzędzi i materiałów, takich jak uszczelniacze i wkręty do dachówki, jest kluczowe dla zapewnienia trwałości i szczelności montażu.
 6. Estetyka i symetria: Oprócz aspektów funkcjonalnych, ważne jest, aby listwa była estetycznie dopasowana do całości dachu. Symetryczne i równomierne umiejscowienie listwy wokół komina przyczynia się do harmonijnego wyglądu dachu.
 7. Kontrola i konserwacja: Po montażu listwy, regularne kontrole stanu listwy i uszczelnień są ważne, aby upewnić się, że system nadal działa prawidłowo i nie pojawiły się żadne uszkodzenia czy przecieki.

Podsumowując, dokładne dopasowanie, precyzyjne zagięcie i umiejscowienie listwy dachowej wokół komina są kluczowe dla zapewnienia długotrwałej ochrony przed wodą, a także dla estetycznego wyglądu dachu. Wszystkie te czynniki razem wpływają na ogólną funkcjonalność i trwałość pokrycia dachowego.

5/5 - (1 vote)
Zadzwoń! Teraz ;-)