Każdy specjalista od przewodów kominowych doskonale wie iż, nasadka kominowa jest jedną z najważniejszych części wyposażenia domu z kominem. Oprócz utrzymywania w cieple paleniska i zatrzymywania rozprzestrzeniania się żaru na dachu domu, ogranicza dostęp zwierząt w tym ptaków, nieczystości i innych zanieczyszczeń spowodowanych pogodą. Ponadto, zgodnie z oświadczeniem Firmy Cermas Polska, ten dodatek jest niezbędny do utrzymania optymalnego poziomu wilgotności w kominie.

Aby zapewnić prawidłowe działanie, kominy i ich pokrywy muszą być regularnie sprawdzane i konserwowane. Pokrywa ( nasada kominowa ), która jest czysta i wolna od zanieczyszczeń lub gruzu, jest znacznie bardziej skuteczna w minimalizowaniu potencjalnych zagrożeń.

Co to jest nasada kominowa?

Pokrywa komina to metalowa powłoka o ściśle określonym przeznaczeniu. Jej rolą jest ochrona i przykrycie górnej części komina. Pokrywy kominowe wykonane z ceramiki kominowej lub metali: stali nierdzewnej lub miedzi ,posiadają również druciane siatki, które zapobiegają przedostawaniu się zwierząt do konstrukcji komina. Wnikanie wody może spowodować poważne uszkodzenie konstrukcji, niezależnie od obszaru, na który ma wpływ. Z drugiej strony nieczystości mogą zostać trwale uwięzione w przewodzie kominowym, stając się główną przyczyną pożarów.

Zastosowanie nasad kominowych?

Ten sam drut lub siatka, która zapobiega przedostawaniu się zwierząt lub nieczystości do komina, jest powodem, dla którego konstrukcje te mogą się zatkać i nadal nie działać prawidłowo. Jeśli odległość między oczkami jest zbyt duża, przez komin mogą przedostać się małe ptaki lub ssaki. Z drugiej strony specjaliści z zespołu Cermas Polska nie zalecają zbyt małych oczek, krótkie odległości oferują dogodne warunki do osadzania się kreozetu, sadzy czy popiołu. Z biegiem czasu liście i unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, które docierają do powierzchni pokrywy, mogą blokować przepływ powietrza uwalnianego przez komin, ograniczając usuwanie toksycznych gazów z nieruchomości. Podczas jesiennych burz lub mroźnych zim sieć może zostać uszkodzona przez gromadzący się lód lub śnieg. Usuwaniem śniegu z dachu zajmuje się Firma Clean Master, zobacz pełną ofertę: https://www.sprzatanie.e-slask.eu/odsniezanie-3/

Jak ważna jest nasadka kominowa - Śląsk
Jak ważna jest nasadka kominowa – Śląsk

Korzyści wynikające z regularnej kontroli i czyszczenia

Ponieważ ich rola w zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu kominów jest tak istotna, ważne jest, aby były one regularnie konserwowane i czyszczone. Pokrywa, która jest czysta i wolna od zanieczyszczeń, umożliwia swobodny przepływ powietrza. Komin spalinowy z czystą pokrywą korzysta również z optymalnego przepływu tlenu, aby spalać paliwo w kotle szybko i całkowicie. Wreszcie, co nie mniej ważne, optymalne czyszczenie eliminuje ryzyko pożarów punktowych, właśnie dlatego, że nie ma osadów tygla, które mogą zostać zapalone przez przypadkową iskrę z żaru. Nasady kominowe należy czyścić dokładnie, iż punktu widzenia bezpieczeństwa, nikt nie chciałby aby brudna nasada kominowa była powodem pożaru w kominie. Szkodliwym gazem, który może powrócić do Twojego domu z powodu zatkanych pokryw, jest tlenek węgla, gaz szkodliwy dla organizmu ludzkiego, który w znacznym stężeniu może być śmiertelny.

Jak możesz stwierdzić że nasada jest zanieczyszczona

Ze względu na to, że umiejscowienie nasady kominowej nie jest łatwo dostępne, właścicielowi trudno jest zorientować się, kiedy pokrywa komina jest zatkana lub mocna zanieczyszczona. Ponieważ taka osłona ogranicza dopływ powietrza do środka, właściciele domów mogą mieć trudności z podtrzymaniem ognia w palenisku, tz. problemy z cugiem . Właściciel przewodu kominowego bez wchodzenia na dach może zauważyć przebarwienia cegieł i zaprawy, które są głównym sygnałem zapchanej pokrywy. Ponadto, jeśli osłona jest widoczna z ziemi, powinna odbijać światło. Jeśli jest nieprzejrzysta lub jeśli na zewnątrz są widoczne zanieczyszczenia to najprawdopodobniej urządzenie zabezpieczające komin jest zatkane a przynajmniej mocno zanieczyszczone.

Oceń Nas:
Zadzwoń! Teraz ;-)